ENG

Zielonożółta chmura dryfuje w naszą stronę,  9 min 46 sek, 2020


Badacze zajmujący się historią rodziny Haberów, bardzo często spierają się co do przyczyn samobójczych śmierci Clary Immerwahr i jej wnuczki Claire Haber. Liczne kontrowersje związane są m.in. z brakiem przekonywujących dowodów takich jak listy pożegnalne czy pamiętniki. W związku z zaangażowaniem Fritza Habera w rozwój broni chemicznej i działalnością naukową obu kobiet ich śmierć interpretowana jest jako radykalny akt sprzeciwu wobec zbrodniczym działaniom wojennym. Urodzona we Wrocławiu Immerwahr, której historia została upamiętniona m.in. przez umieszczenie tablicy pamiątkowej na budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, stała się jednym z ważniejszych symboli pacyfizmu. 

W swojej pracy zastanawiam się czy możliwe jest precyzyjne określenie motywacji osób, których samobójstwo określane jest jako akt polityczny. Opierając się na źródłach historycznych i relacjach nielicznych świadków, interpretujemy biografię obu kobiet, tak jak chcielibyśmy je widzieć - akt radykalnej autodestrukcji można w takim wypadku uznać za bohaterstwo. 


Praca powstała dzięki stypendium Prezydenta Wrocławia.

MARIA, wideo,  21 min 50 sek, 2019


Co tak naprawdę znaczy dbanie o rodzinę? I kiedy jest odpowiedni moment na wszczęcie rewolucji? Czy można podejmować takie ryzyko, kiedy jest się kobietą, matką, chłopką?

Maria to efekt rocznej pracy dokumentującej życie mieszkanek mojej rodzinnej wioski. Zebrane materiały: nagrania, rozmowy i notatki posłużyły do stworzenia biografii Marii, fikcyjnej bohaterki, która przeczuwając nadchodzące zagrożenie, przyłącza się do powstania. Zawieszona w nieokreślonym miejscu i czasie opowieść to próba uzupełnienia historii Łukowicy o biografię kobiety, która sprzeciwia się panującemu w jej najbliższym otoczeniu konformizmowi, decyduje się na walkę o lepszą przyszłość i w imię tej walki, opuszcza swoje dzieci. 


Praca powstała dzięki wsparciu MKiDN.

ULEGŁOŚĆ, wideo, 4 min, 40 sek, 2019


Jako jednostki, bardzo często ignorujemy radykalne zmiany zachodzące w życiu politycznym i społecznym sądząc, że nie dotyczą one naszego życia prywatnego. Film przedstawia wizje nieodległej przyszłości, w której podziały klasowe i rasowe odgrywają ogromną rolę. Głównym tematem video jest konformizm i tytułowa uległość, dla której nawet najbardziej trafne argumenty nie znajdują uzasadnienia.

THAT COULD BE US, wideo HD, 1 min 40 sek, 2019

THE PLACE WHICH COULD BECOME, WHY QUIT, wideo: 6 min 4 sek, HD, 2018


Główną inspiracją dla tej pracy są publiczne projekty mieszkaniowe z okresu Czerwonego Wiednia (Rotes Wien), kiedy to w latach 1918-1934, w następstwie I wojny światowej, zapotrzebowanie na niedrogie mieszkania gwałtownie wzrosło, a publiczne projekty mieszkaniowe stały się jedną z głównych trosk wiedeńskiego socjaldemokratycznego rządu miejskiego. Balcer i Ogrodzka zajmują się socjalistyczną ideą wykorzystania mieszkań komunalnych do stworzenia utopijnego miejsca. Mimo że świadomość istotnej roli mieszkalnictwa publicznego w Wiedniu przetrwała do dziś, cała idea jest bardzo zagrożona z powodu rosnącej gentryfikacji i innych interesów wspieranych przez wielki kapitał. - Eva Kovač, współpracowniczka BLOCKFREI przy projekcie Curators' Agenda, program kuratorski dla KulturKontakt Austria


Wideo zostało wyprodukowane przy wsparciu KulturKontakt Austria i Federalnego Urzędu Kanclerskiego Austrii.

DREAM HOUSE, wideo, 2 min 37 sek, 2017


Pracowałam w niewielkiej wrocławskiej firmie, która zajmuje się profesjonalnym retuszem zdjęć amerykańskich posiadłości. Firma, poza podstawową obróbką zdjęć, oferuje także wstawianie błękitnego, słonecznego nieba w kadr, ognia do kominków, czy usuwanie śmietników stojących na prezentowanej posesji. Dzięki tym zabiegom powstają ,,domy marzeń”.


Wrocław jest obecnie jednym z najważniejszych miast na rynku outsorcingu w tej części Europy, jednak to ożywienie nie przekłada się na równomierny rozwój rynku nieruchomości. Od lat rozbudowywany jest bez opracowania spójnej strategii urbanistycznej, a na przedmieściach powstają ,,perełki” architektury w stylu ,,polski dworek”. “Dom marzeń” tymczasem dla większości Wrocławian pozostaje dostępny jedynie w broszurach reklamowych i na okładkach magazynów.

STUDENTKA ASP PRZEPRASZA, wideo, 2 min 35 sek, 2015